Studia podyplomowe (semestr zimowy 2024/25)

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Systemy ogniw paliwowych

Szczegóły
Kod RIE-SOP
Jednostka organizacyjna Politechnika Śląska
Kierunek studiów Systemy ogniw paliwowych
Forma studiów Niestacjonarne
Poziom kształcenia Podyplomowe
Czas trwania 2 semestry
Adres WWW https://rekrutacja.polsl.pl/kierunek/spd-systemyogniw/
Wymagany dokument
  • Dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

SYLWETKA ABSOLWENTA

Absolwent studiów podyplomowych “Systemy ogniw paliwowych” posiada wiedzę z zakresu różnego rodzaju ogniw paliwowych i ich systemów pomocniczych. Jego ugruntowana wiedza z zakresu wykorzystywanych technologii wodorowych i ogniw paliwowych oraz zrozumienie ich znaczenia we współczesnej gospodarce pozwalają na efektywne działanie w nowoczesnym i podlegającym ciągłym zmianom sektorze energetycznym, transportu i ochrony środowiska. Absolwent posiada również znajomość ograniczeń stosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, uwzględniając aspekty techniczne, legislacyjne, ekonomiczne i społeczne.

Celem studiów jest przekazanie uczestnikom pogłębionej wiedzy na temat technologii ogniw paliwowych, jej pozytywów i ograniczeń związanych z zastosowaniem ogniw. Na początku studiów zostaną podane zasady działania ogniw paliwowych, ich historia oraz podstawy termodynamiczne, a w głównej części uczestnicy zapoznają się z konstrukcją, zastosowaniami, infrastrukturą oraz prognozami rozwoju technologii ogniw paliwowych. Specjalna uwaga zostanie poświęcona generatorom i silnikom opartym o ogniwa typu PEM (Proton Exchange Membrane), ich zastosowaniom, budowie systemów peryferyjnych oraz ich głównym komponentom.

Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat procesów realizowanych w głównych obiegach systemów peryferyjnych (zasilania powietrzem i paliwem oraz systemy chłodzenia), a także dowiedzą się jak te systemy wpływają na sprawność, długość okresu użytkowania i bezpieczeństwo urządzeń z ogniwami paliwowymi. Przykłady obliczeń cech komponentów systemu będą także ilustracją zasady hierarchii zależności tych cech od wymagań technicznych stosu ogniwa oraz innych wymagań, co umożliwi sformułowanie technicznych wymagań każdego z komponentów, znalezienie odpowiednich części na rynku oraz ewaluację poprzez testy weryfikacyjne funkcjonalności i innych cech wybranych komponentów w laboratorium. Uczestnicy poznają także różnice pomiędzy tradycyjnymi siłowniami, a siłowniami opartymi o ogniwa paliwowe pod względem sprawności, czułości na zanieczyszczenia powietrza, paliwa i czynnika chłodzącego, akceptowalnych materiałów konstrukcyjnych, typów paliw, bezpieczeństwa i działania.

Studia przygotowują uczestników do podjęcia managerskich i organizacyjnych funkcji w dziedzinach związanych z ogniwami paliwowymi, takimi jak rozwój ogniw paliwowych, naprawa urządzeń, diagnostyka, testy kwalifikacyjne, linie montażowe, kontrola jakości, certyfikowanie, licencjonowanie, planowanie i budowa infrastruktury. Przewiduje się możliwość doboru tematyki wybranych przedmiotów w zależności od wymagań grupy.

 

 

 

KRYTERIA PRZYJĘĆ

Ukończone studia wyższe – licencjackie, magisterskie, inżynierskie, magister-inżynier

 

WYSOKOŚĆ OPŁATY

6 000 zł (3 000 zł/semestr)