Deklaracja dostępności
Politechnika Śląska zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej irk.polsl.pl.
- Data publikacji strony internetowej: 2020-11-03.
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-04-25.
Status zgodności z ustawą o dostępności cyfrowej
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.
- Materiały wideo nie posiadają rozszerzonych napisów dla osób niesłyszących i niedosłyszących;
- Materiał wideo z dźwiękiem nie zapewnia audiodeskrypcji lub tekstowej alternatywy dla osób z niepełnosprawnością wzrokową;
- Zdarzają się problemy ze struktura nagłówków;
- Kontrast tekstu w stosunku do tła nie zawsze wynosi wymagane 4,5:1;
- Mniejsza szerokość ekranu wymaga czasami przesuwania widoku strony w poziomie;
- Brak mechanizmu ułatwiającego omijanie powtarzających się bloków tzw. skip linków;
- Zdarzają się odnośniki, które nie ostrzegają o tym, że po ich kliknięciu zostanie otwarte nowe okno lub zakładka przeglądarki;
- Brak informacji o błędzie w formularzu;
- Występują błędy parsowania kodu HTML wykazane przez walidator kodu.
Oświadczenie sporządzono dnia: 2024-06-21. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez zewnętrzny:Reddog Systems Przemysław Bąchorek
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Arkadiusz Twardoń, adres e-mail do osoby odpowiedzialnej>: arkadiusz.twardon@polsl.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 32 400 3039. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.